FindingOurFuture
 
Boston GreenFest 2013 Performance Schedule (Check Back for Our Updated 2014 Schedule)

See the EcoStage Schedule!

See the GreenSouleStage Schedule!

See the Family Stage Schedule!

Metro Main Stage
Thursday, August 15 - Kick-Off Concert
5:00 pm Tal Heller, Mezzo Soprano, Star Spangled Banner
5:10 PM Native American Drum & Dance Ceremony with Annawon Weeden
6:00 PM Words of Unity, Peace and Strength
Rabbi Sonia Saltzman, Temple Ohabei Shalom
Reverend Garvin Warden, Greenwood Memorial United Methodist Church
6:10 PM Freevolt
6:40 PM Freda Battle and the Temple Worshippers
7:15 PM Creek River String Band
8:00 PM Melodeego
8:40 PM Santa Mamba
9:15 PM Phunk Phenomena and Lil' Phunk
Friday, August 16
12:00 PM Liz Lohnes
12:30 PM Mayoral EcoForum
Come hear all the Mayoral Candidates discuss their 'Green' vision of Boston
1:30 PM SA
2:00 PM
2:35 PM Interrobang
3:00 PM South End Show Stopperz
3:30 PM Fame or Juliet
4:00 PM Klezwoods
4:30 PM Everybody is a Star: Eva Sapper and Loren Moale
5:00 PM Boston EcoPageant International
with guest performers:
Tal Heller, Mezzo Soprano accompanied by Juri Ify Love
Jo-Me Dance Company
Concert: "Play for the Planet"
6:30 PM Gumbo Diablo
7:15 PM McAlister Drive
7:40 PM Hasehm Daghestani
8:00 PM Tiz Kompa
8:45 PM Zili Misik
9:20 PM Rayz
Saturday, August 17
11:00 AM Yoga
11:25 AM Tai Chi with Huan Zhang
11:50 AM Boston Community Dance Project and Static Noyze Dance Company
12:15 PM Kung Fu with David T. Lee
Dancer lewa Chong
12:35 PM Al-Jawary Al-Hassan Belly Dancers
1:10 PM Beverly Richards Dance Co.
1:35 PM Mike Verge
2:00 PM Johara Belly Dancers
2:25 PM Samba Viva
3:00 PM Capoeira
3:25 PM Mary jo Sargent
3:35 PM Cruel Miracle
4:00 PM Black Alley
4:30 PM Jah-Free-I
5:00 PM Boston EcoFashion Show
6:00 PM Abdou Mboup, Cora player
6:25 PM Mamadou
NOCHE LATINA
7:00 PM Marching Band from El Salvador
7:20 PM Alex Deras
7:45 PM RadioVolta
8:25 PM Grupo Fantasia
9:15 PM Mariachi with Veronica Robles


EcoStage
Friday, August 16
10:00 AM FORUM: Transportation Tomorrow Today
Sponsored by Massport
11:00 AM FORUM: H2O on the GO!
Presented and sponsored by FORD Motor Company
12:00 PM yoga
12:30 PM tai chi
1:00 PM Norra Sun
1:30 PM Mike Delaney
2:00 PM
2:30 PM Grace and the RSO
3:00 PM spoken word
3:30 PM Shwetaank Gupta
4:00 PM Genuine Voices
4:30 PM Chris Lavancher
5:00 PM David Gallagher
5:30 PM Steve Katz
6:00 PM Steve Katz
Saturday, August 17
10:00 AM FORUM: Electric Vehicles NOW!
11:00 AM FORUM: Greening our planet
12:00 PM yoga
12:30 PM Sass Brown, Story of EcoFashion
1:00 PM Story of Corn with Ellen Fine
1:30 PM Lenny Solomon and The Solomon Band
2:00 PM Kevin Moore
2:30 PM Bob Bradshaw
3:00 PM Max Garcia Conover
3:30 PM Abdou Mboup
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM Town Meeting
5:30 PM
6:00 PM Seth Wonkka


GreenSouleStage
Friday, August 16
12:00 PM
12:30 PM Amber Baker
1:00 PM Crosswalk Anarchy
1:30 PM 102 South Entertainment
2:00 PM NwaSoul Project
2:30 PM Star Janaan Smith
3:00 PM London Bridgez
3:30 PM Redactyl
4:00 PM Kaline Akinkugbe
4:30 PM Monster Breezy
5:00 PM Jazmin MCcray
5:30 PM Julea
6:00 PM Strata Obscura
6:30 PM Aisling Peartree
7:00 PM Tavonna Miller
7:30 PM Troy 'Elektrik Kidd' Durden
Saturday, August 17
12:00 PM Miriam Elhajli
12:30 PM ATM
1:00 PM Fairhaven Band
1:30 PM Sweatshop
2:00 PM Viva La Hop
3:00 PM The Cultured
3:30 PM Nele The Band
4:00 PM Kendall Ramseur
4:30 PM The Ill Funk Assemble Band
5:00 PM Nuf Said
5:30 PM Hayk's
6:00 PM Mark Merren
6:30 PM Ryan Collins
7:00 PM Nancia Music
7:00 PM Black Alley


Family Stage
Friday, August 16
12:00 PM Brock & Roll Revival
12:30 PM Kathy Byers: One Earth So Green & Round
1:00 PM DJ Seitu and Company
2:00 PM The Three Sisters: Storytelling with Ellen Fine
2:30 PM Bill Shontz and Kathy Byers
3:00 PM Youth Panel run by GreenSchools
4:00 PM Yoga with Down Under Yoga
4:30 PM Senegaloubamba
5:00 PM Fame or Juliet
5:30 PM South End Show Stopperz
6:00 PM Victoria
6:25 PM Brock & Roll Revival
Saturday, August 17
11:00 AM Brock & Roll Revival
12:00 PM Beverly Richards Dance School
12:30 PM Alfredo Velasquez
1:00 PM Jah-Free-I
1:30 PM Yoga with Down Under Yoga
2:00 PM Belly Dancing with Johara
2:30 PM Kathy Byers: One Earth So Green & Round
3:00 PM Roberto Clemente 21 Dancers
3:30 PM Kung Fu w/ Huan Zhang
4:00 PM South End Dinamitas
4:30 PM Eli Avil
5:00 PM Cultura Latina Dance Program
5:30 PM Alfredo Velasquez Son del Sol
6:00 PM Brock and Roll


Schedule times subject to change

 
Foundation for a Green Future, Inc. - Boston, MA - 617-477-4840 - info@bostongreenfest.org
Originally designed by Autumn Gedutis & Sarah Prouty.
Please note that there is no commercial audio or video recording allowed during Boston GreenFest without prior written authorization.